Dysplazja

esperanza

Dysplazja

Postautor: esperanza » 29 marca 2012, 13:48

Poruszam ten temat ,choć żaden z moich psów nie ma takiego problemu.Ten temat jednak jest mi bliski z innych powodów i myślę ,że jest wart poruszenia.
Na stronie pewnej hodowli wyczytałam coś takiego;
cytat;
'' Dysplazja stawów biodrowych może mieć podłoże nie tylko genetyczne, lecz także rozwojowe - szacuje się, ze wystąpienie objawów dysplazji zależy według różnych badań w 50-80% od środowiska (dieta, ruch...), a w 20-50% od genów. ''

Czy faktycznie geny odgrywają tutaj tak małą rolę, w stosunku do żywienia i przetrenowania psa czy po prostu nieumiejętnego odchowu szczenięcia?
Czytałam o przypadkach dysplazji po przebadanych rodzicach ,o dysplazji która dawała objawy dopiero w 7-8 roku życia mimo iż ,wcześniejsze badania rtg wypadły prawidłowo.
Jak dużą rolę w prawidłowym rozwoju stawów odgrywa żywienie ,poziom intensywności ruchu u młodego psa ,chodzenie po schodach ???
Czytałam dużo na ten temat ,ale informacje te są bardzo rozbieżne.

dziubasek1978

Re: Dysplazja

Postautor: dziubasek1978 » 29 marca 2012, 14:18

Temat mi znany na żywo bo nasze futro jest chory na stawy.Wada wrodzona bo u nas schodów nie ma ,ruchu też miał nie za dużo.Taki się urodził nie dorobiony i tyle.

esperanza

Postautor: esperanza » 29 marca 2012, 20:44

:( przykro mi ,jednak chyba teraz już śmiga ładnie?

Awatar użytkownika
lami
Moderator

Postautor: lami » 29 marca 2012, 20:58

W moim pojęciu dysplazja stawów biodrowych to jednak wada uwarunkowana (i przekazywana) genetycznie, która ujawnia się po zakonczeniu wzrostu kości długich. Jej nasilenie i tzw.ekspresja moze byc zalezne i od cech osobniczych (masa ciała, temperament) i pewnie w jakims stopniu od warunków zewnetrznych (sposób "uzytkowania"- wytrenowania psa) i wszystkich czynników które mogą wpływac na obciązenie stawów

dziubasek1978

Postautor: dziubasek1978 » 30 marca 2012, 10:43

No śmigamy jak gonimy kota i mamy napad biegania w domu tak chodzimy krokiem żółwia :oops:

esperanza

Postautor: esperanza » 13 maja 2012, 18:32

Lami-czy pies po rodzicach i dziadkach i pradziadkach z HD A ,może mieć dysplazję w wyniku przebytej kontuzji?
np ;kiedy jako szczenię 5 miesięczne ''rozkraczy się jak żaba-lub naleśnik''na śliskiej podłodze?

Awatar użytkownika
lami
Moderator

Postautor: lami » 13 maja 2012, 23:18

szczerze mówiąc Esperanzo nie mam pojęcia... :( wiec nie chce Cię wprowadzic w błąd

esperanza

Postautor: esperanza » 14 maja 2012, 10:57

lami pisze:szczerze mówiąc Esperanzo nie mam pojęcia... :( wiec nie chce Cię wprowadzic w błąd

ok,już ktoś mi wytłumaczył .Nie ma takiej możliwości.Troszkę też poczytałam,oczywiście śliskie podłogi,za duża masa ciała i przetrenowanie psa czy kontuzja a nawet zła dieta , miała by tutaj znaczenie jeśli pies miałby predyspozycje do dysplazji albo miał już dysplazje w jakimś stopniu-to owszem te czynniki mogły by pogorszyć już istniejący stan.

Awatar użytkownika
Mawet

Postautor: Mawet » 6 lipca 2013, 15:03

Witajcie.
Po dzisiejszej wizycie u weta dowiedziałam się wielu rzeczy. Również tego, że Roxy w prawej tylnej nodze ma za bardzo spłaszczoną główkę kości biodrowej. Lekarze(bo było ich 2) powiedzieli, że później może mieć z tym problemy.
Jednak z racji tego, że jest młoda jeszcze wszystko może być w porządku. Uspokojono mnie, że na razie nie mam się co tym martwić. Ale też nie mam Małej zmuszać za bardzo do biegania, biegania po piłkę i takie tam.
Pozdrowionka.
Malwina, Roxy i Demon

Awatar użytkownika
lami
Moderator

Postautor: lami » 6 lipca 2013, 23:33

No tak. dziecku przy takiej nieznacznej wadzie zaleca sie szeroką pieluche :D Miejmy nadzieje ze wszystko sie jeszcze "wyrzezbi jak nalezy" a co w sprawie zerwanego wiezadla slychac?

Wróć do „Zdrowie”