Jak wykąpać dorosłego chow chowa?

Awatar użytkownika
amberee

Jak wykąpać dorosłego chow chowa?

Postautor: amberee » 11 września 2013, 10:55

Kochani, jak już wcześniej pisałam w kilku postach, Teddy jest u mnie dopiero od miesiąca, nie znam jego historii, jak się nim wcześniej zajmowano, czy go kąpano i czesano... Nic o nim nie wiem. Nie pozwala się czesać, denerwuje się i łapie ząbkami za grabki (pozwala czesać się tylko po grzbiecie, o brzuszku i łapkach nie ma mowy).
Jak już wyzdrowieje bardzo chciałabym go wykąpać, ale zupełnie nie wiem jak się za to zabrać, tj. jak sprawdzić czy da w ogóle się umyć? Czy lepiej zawieźć go do psiego fryzjera?

Awatar użytkownika
lami
Moderator

Re: Jak wykąpać dorosłego chow chowa?

Postautor: lami » 11 września 2013, 17:03

Dasz rade sama, lepiej się tego nauczyć, bo chowki stosunkowo często wymagają kąpieli, ponieważ potrafią się nieźle wybrudzić:lol: Po kąpieli łatwiej Ci tez będzie rozczesać Teddiego. Każdy ma pewnie swój patent na te kąpiele, dlatego opisze Ci jak wygląda kąpiel Cziruni. Przede wszystkim najpierw napuszczam trochę wody na dno wanny o temperaturze takiej jak dla dziecka, tzn. sprawdzanej łokciem (ani za ciepła ani za zimna)). Kiedy wody jest tyle ze powinna sięgać psu do brzucha wstawiamy psa do wanny metoda " na wózek widłowy”. To świetny sposób na podnoszenie psa w ogóle, zupełnie bezstresowy dla psa. Polega na tym, że pod stojącego psa podkłada się wyprostowane przedramiona: jedno tuz za przednimi łapami a drugi tuz przed tylnimi i tak podnosi psa równomiernie do góry. Podnoszony jak „ na wózku widłowym” pies czuje się stabilnie i nie szarpie ani nie wyrywa. Tak wstawionego do wanny psa polewam następnie prysznicem (temperatura wody stale pod kontrolą- musi być „letnia) z bardzo bliskiej odległości, żeby nic nie bryzgało i rozprowadzam rozcieńczony wodą szampon zwykle jakiś hypoalergiczny. Staram się go dobrze „spienić” na psie. Ewentualnie, jeśli wody w wannie jest powyżej psiego brzucha to ją trochę upuszczam. Spłukiwanie szamponu to wyższa szkoła jazdy, bo trzeba to zrobić bardzo, bardzo dokładnie, a potem dla pewności spłukać jeszcze raz! W tym czasie oczywiście woda z wanny jest już wypuszczana. Przed wyjęciem z wanny Cziri najpierw wstępnie ja wycieram ręcznikiem, a potem zwykle przydaje się jeszcze kilka ręczników. Latem pozwalam jej dosychać naturalnie; zima trzeba się posłużyć suszarka do włosów, bo to chowkowe futerko strasznie długo schnie... Takiego wykąpanego chowka stosunkowo dobrze się potem wyczesuje...Trochę czasu to wszystko zajmuje...Powodzenia )))

Awatar użytkownika
muzanka
Administrator

Postautor: muzanka » 11 września 2013, 17:21

Ja kładę na dno wanny taką gumowatą, dziurkowaną matę antypoślizgową. Wody nie napuszczam; "operuję" wyłącznie prysznicem jak najbliżej skóry. :) Ozyrysa, który waży prawie 40kg muszą "dygać" dwie osoby - jedna łapie pod szyją i pachami, druga pod brzuchem i pupą. Sama nie dam rady, bo ważę raptem 6kg więcej. :lol:

Jednak z tą kąpielą wstrzymałabym się do czasu, aż lepiej się z Teddy'm poznacie i nabierze do Was większego zaufania; uzna za "swoich". Nie wiadomo ile złego wcześniej go spotkało ze strony ludzi, czego może się bać i jak zareaguje na nową sytuację. Może mu się spodoba, ale w skrajnym przypadku może nawet ugryźć ze strachu. :(
Adoptusie trzeba traktować ze szczególną troską. Do czesania przyzwyczajaj go jak szczeniaka - codziennie po trochu. Na razie nie staraj się zbytnio z nim spoufalać, poczekaj cierpliwie, aż sam przyjdzie. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
bobovita66

Postautor: bobovita66 » 11 września 2013, 19:55

:happy: Ja z Argo postępuje podobnie jak wyżej z tą tylko różnicą ,że szampon wlewam do wody. Szum prysznica nie relaksuje mojego pupila podobnie jak szum suszarki toleruje je przez chwilę aby sprawić mi przyjemność. ale lepiej jak ich się nie używa. ;) W łazience radzimy sobie sami - (obecność trzeciej osoby dekoncentruje psa) a może czuje się :oops:

Awatar użytkownika
muzanka
Administrator

Postautor: muzanka » 11 września 2013, 22:38

"Piorę" psa sama, pomocy potrzebuję tylko przy wkładaniu do wanny. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
lami
Moderator

Postautor: lami » 12 września 2013, 21:48

Cziri lubi łazić po wodzie i mam wrażenie ze stanie w wannie w cieplej wodzie kiedy zanurzona jest do brzucha nie jest dla niej przykre. Psa do wanny tez wsadza mąz, a kąpie albo sama albo robimy to razem z córka. Mniej przyjemny jest moment wyjmowania mokrego psa z wanny :lol:

Awatar użytkownika
muzanka
Administrator

Postautor: muzanka » 12 września 2013, 23:54

U mnie jakby inaczej.
Ozzie nie znosi mokrego podłoża, dlatego nie robię mu basenu w wannie. Widocznie wilgoć, czy woda od spodu "gryzie" go w poduszki. :lol: Deszcz i prysznic traktuje jako zło konieczne, ale dopuszczalne. :lol: Kałuże omija szerokim łukiem. Ostatnio po deszczu odmówił wyjścia na spacer - stanął w klatce bloku, rozejrzał się i ani kroku dalej! Mokro!!! :S :twisted:
Ciągnęłam za szelki ile wlezie, żeby chociaż raz siknął, ale on był bardziej uparty - zawrócił do domu. Trzymał "siku" do wyschnięcia chodników. Wariat! :O :D Ot co. ;)

Do wanny muszą go wsadzać dwie osoby (Ozyrys jest ciężki), ale jako tako wytarty po kąpieli sam wyskakuje z lekkością antylopy; żwawo bez ludzkiej pomocy. :O :D
Widać, co chow, to obyczaj! :lol:
Obrazek

aniaa

Postautor: aniaa » 18 października 2013, 16:35

Witam, ja może nie zapytam jak (bo to jeszcze ogarniam), ale czym ;) Jakie kosmetyki do pielęgnacji polecacie? W sensie, że nie do zadań specjalnych typu pchły ;) Znalazłam takie http://alegratka.pl/ogloszenie/kosmetyki-dla-psow-botaniqa-21497983.html?h=ca9fbc8229f15e4c Bez parabenów - to w sumie ciekawostka dla mnie w kategorii produktów dla zwierząt.

Awatar użytkownika
muzanka
Administrator

Postautor: muzanka » 21 października 2013, 00:09

To, w czym kąpiemy nasze chowy jest w tym samym dziale, wątek "Szampony". :)
Byłoby miło i w dobrym tonie, gdybyś przed zadaniem pytania przedstawiła się innym Forumowiczom w "Kąciku powitalnym". :)
Obrazek

Wróć do „Pielęgnacja”